TÉMA Rentgen

Rentgen - vznik a využití

Rentgenové záření bylo objeveno 8. listopadu 1895 a jako málokterý vědecký objev vyvolalo ihned po svém zveřejnění senzaci, a to jak mezi laiky, tak mezi odborníky. Jeho objevitel, Wilhelm Conrad Röntgen, nazval své nově objevené paprsky prostým “X“, odtud původní název “X-ray“.

Rentgenové paprsky se staly objevem k nezaplacení nejen v oblasti moderní medicíny, v oborech diagnostiky a při léčbě zhoubných nádorů a dalších onemocnění. Umožnily i dalším vědcům pokročit a objevit strukturu nejrůznějších látek, měly zásadní význam v mnoha průmyslových odvětvích. Spolu s objevem radioaktivity vytvořily základ moderní fyziky.

Historie objevu RTG záření

U zrodu výzkumu rentgenového záření stálo mnoho významných vědců, např. T. A. Edison, N. Tesla aj.

Německý vědec W. C. Röntgen začal provádět experimenty s rentgenovým zářením ve vakuové trubici. Napsal a publikoval předběžnou zprávu, která brzy obletěla svět. Jeho kolegové trvali na tom, aby objev zcela nových paprsků nesl jméno po svém objeviteli. Röntgen si díky němu odnesl vůbec první Nobelovu cenu za fyziku.

V dalších letech se díky novým objevům jiných vědců podařilo získat více informací o schopnostech rentgenového záření, a získat tak nové možnosti jeho uplatnění. V 50. letech 20. století byl sestrojen první rentgenový mikroskop.

Radiologie a její rozdělení

Radiologie je lékařský obor využívaný pro diagnostiku i léčbu, vlivem rentgenového a ionizujícího záření z uzavřených zářičů. Podobným oborem, kdy se však využívá otevřených zářičů se zavedením radioaktivních látek do těla pacienta, je nukleární medicína.

Radiologie se běžně dělí na diagnostickou a terapeutickou. Diagnostická radiologie, určující diagnózu a prognózu dané choroby, se dále dělí do těchto kategorií:

 • rentgenologie hrudní dutiny
 • radiologie břišní a pánevní oblasti
 • intervenční radiologie
 • neuroradiologie (zobrazuje především oblasti hlavy, krku, mozku a páteře)
 • muskuloskeletární radiologie (specializuje se na snímání kostí, kloubů a svalů)
 • pediatrická radiologie
 • mamografie (snímá obraz prsní tkáně)

Metody získávání radiologických snímků

Rentgenové prosvěcování, tedy metody skiaskopie a skiagrafie nejsou jedinými možnostmi, jak získat radiologické (rentgenové) snímky. Dalšími, dnes již běžně využívanými metodami, jsou:

 • počítačová tomografie (CT) – rentgenové paprsky jsou využívány společně s počítačovými algoritmy k zobrazení těla
 • ultrazvuk – snímání pomocí vysokofrekvenčních zvukových vln. Slouží zejména při zobrazování jemných tkání a struktur v reálném čase. Nejmodernější technologie nabízí zobrazování ve formátu 3D a 4D.
 • magnetická rezonance (MR, MRI) – využívá silného magnetického pole pomocí rotujících atomových jader protonů v tělních tkáních a radiového signálu. MR je velmi užitečná např. při detailním zobrazování mozku.

 

Rentgen - vznik a využití patří do témat
 • rentgen............ Inka,Krista,Roza 17.01.2013 20:26:40

  Dobrý den,musím především pochválit toho,kdo tyhle stránky zakládal!:)
  Je to tak stručně,aby tomu rozuměli i 7 leté děti,je to naprosto fantastický web!moc Vám gratuluji!:))Vůbec to není odborně-jako geografické,nebo akustické atd.:)
  Nejjjjjjj!
  Ina,Kika,Rozi:)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Rentgen patří do témat

Adresář

Rentgen ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Rentgen

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku